Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2012

Θριαμβευτική πρόκριση για Αστέρα Τρίπολης

Με το επιβλητικό 4-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας, ο Αστέρας Τρίπολης, πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

H πελοποννησιακή ομάδα έγινε η δεύτερη χρονικά (μετά την Κέρκυρα) που πέρασε στα προημιτελικά, καθώς πέτυχε 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (Τσαμπούρης 63΄, Ράγιος 66΄, 90+2΄ και Χούλι 79΄), ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 75΄ σε 3-1 με τον Γεωργίου.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη, είχε τον έλεγχο και την ευκαιρία με τον Μιχαήλ στο 33΄, στο δεύτερο το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη έκανε…πάρτι στις αντεπιθέσεις και πέτυχε μία θριαμβευτική νίκη.

Πλέον, το ενδιαφέρον για τους Γιαννιώτες εστιάζεται μόνο στο πρωτάθλημα και στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.